Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocukların zihnini esir alan sanal oyunlara dikkat!

Çocukların zihnini esir alan sanal oyunlara dikkat!

Çocukların zihnini esir alan sanal oyunlara dikkat! haberi rehberlik.site de.Yrd. Doç. Dr. Özcan Palavan, sanal ortamda çocukların hayal dünyasını esir alan oyunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Sanal ortamdaki oyunların daha çok geliştirici nitelikte kullanılmasının önemli olduğunu ifade eden Palavan, ailelere de uyarılarda bulundu.

Çocukların gerçek hayatta yapamadıkları pek çok şeyi oyunlar vasıtasıyla yapabildiklerini ve bu durumun onlarda bağımlılık oluşturduğunu vurgulayan Palavan, “Sanal dünya ve özellikle sanal oyunlar çocuklara sahip olamadıkları ya da gerçek hayatta yapamadıkları şeyleri yapma imkanı sağlıyor. Bu durumda onlarda doğal olarak bağımlılık oluşturuyor.” dedi. Bu oyunlarda yer alan karakterlerin bağımlılık yoluyla çocukları esir aldığını belirten Palavan, “Bu bağımlılık çocukların hayal dünyasını kısıtlıyor ve bir noktadan sonra onları köreltiyor. Bu durum çocukların asosyal bir kişiliğe bürünmesine ve zihinsel faaliyetlerinin olması gereken seviyenin çok çok altında seyretmesine neden oluyor.” diye konuştu.

Çocukların bu etkilerden kurtulması için onları bu tür aktivitelerden olabildiğince uzaklaştırılması gerektiğine özellikle değinen Palavan, “Eğer aileler çocuklarına bu oyunlara ulaşma imkanı sağlarsa, çocuklar da ister istemez bu oyunların etkisinde kalacaktır. O nedenle aileler mümkün olduğunca çocuklarını sanal dünyadan ve sanal oyunlardan uzak tutmalı. Çocukların, sanal dünya yerine eski dönemlerde olduğu gibi sokak oyunlarına yönlendirilmesine, rahatlamaya ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Çocuklar sokakta oynasın

Palavan, çocukların apartman duvarları arasına sıkıştırılmasının da son derecede yanlış olduğunu ve bu durumun onları apartman çocuğu haline getireceğini kaydetti. Bunun da bir nevi esaret olduğunu açıklayan Aslan, durumun ileriki safhalarda aşırı pasiflik nedeniyle çocuklarda otizm başlangıcına neden olacağına vurgu yaptı. Aslan, bu nedenle de çocukların sokakta yaşıtları ile birlikte vakit geçirerek, geliştirici oyunlar oynamasının, daha aktif ve daha hareketli bir olmasının çok önemli olduğunu anlattı.

Sanal oyunların çocukları daha çok geliştirici bir nitelikte kullanılmasının yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çeken Palavan, “Bazı oyunlar ve programlar çocukların zihinsel açıdan gelişimini sağlayacak şekilde olmalı ve oyun tarzı programlar onları bağımlı yapmak yerine daha çok düşünmeye zorlamalı. Onların hayal dünyasını istila etmek yerine, onları çözüm yolları bulmaya sevk etmelidir.” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir