Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Gelişimi > Çocukta bedensel gelişim

Çocukta bedensel gelişim

Çocukta bedensel gelişim hakkında bilgi kısa ve öz cocukgelisimi.org da..ilerleyen yaşamından sağlıklı bir yaşam sürmesi ve iyi bir davranış yetisi kazanması açısından önemlidir. Fiziksel olan gelişimi için bedenin tüm alt sistemlerinin büyümesi ve olgunlaşması gerekir. Alt sistemlerden kasıt ise kemiksel gelişim ve kasların büyümesi ile beynin gelişimidir. Bunlar için öncelikle çocuğun yaş gruplarında hangi oranda büyüme gösterdiklerine bakılmalıdır. Beden gelişimi, ancak yeterli beslenme iyi bir uyku düzeni, temiz ve titiz kıyafet giyimi, bir de açık hava olan bir ortamda bedensel gelişimi etkileyecek olan aktivitelerdir.

Çocuklarda beden gelişimi; yaşa, cinsiyete göre değişiklik gösterir. 0 ile 2 yaş grubu bebeklerde gelişim, çoğunlukla uyku ve beslenmeye bağlı iken, 2 yaş ve 12 yaş arasında aktivitelere bağlı olarak gelişmeler görülür. Bedensel değişim 12 yaştan sonra ergenlik dönemi ile tamamlanır. Çocukların bedensel gelişimi üzerinde en önemli etki ise iyi bir beslenmeden geçmektedir. Fiziksel gelişimi en fazla etkileyen durumun iyi bir beslenmeden geçmesinin nedeni, kemik gelişimleri için ihtiyaç olan vitaminlerin alınması gerekir. Bu onların boylarının uzamasına ve diğer tüm fiziksel özelliklerine etki edecektir.

Beden gelişimi için önemli olan bir diğer durum aktivite yeteneğidir. Eğer yoğun bir aktiviteye sahipse çocuk, doğumu ile ergenlik dönemi arasında iyi bir kemik gelişimine sahip olacaktır. Fakat bu durumun güneş ışığına ve açık havaya bağlı olduğunu da unutmamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir