Çocukta tuvalet eğitimini geciktirmeyin

Çocukta tuvalet eğitimini geciktirmeyin..

Çocukta tuvalet eğitimi

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine ne zaman başlayacaksınız? Acaba daha erken mi yoksa gecikiyor musunuz? Uzmanlar tuvalet eğitiminin 1 yaşına girdikten sonra birlikte başlaması gerektiğini vurguluyor

Çocuklarda tuvalet eğitiminin, 20. aydan sonraya bırakılmasının, istem dışı idrar çıkarma olarak tanımlanan ve tıp dilinde ”Enürezis” adı verilen hastalığa neden olduğu bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Avcı, tuvalet eğitimine, çocukların gündüz en az bir saat süreyle kuru kalabildiği, idrarını çıkardığını sıkıntıları ile belli edebildiği 1. yaşın sona ermesinden sonra başlanması gerektiğini söyledi.

Tuvalet eğitiminde gündüz fazla sıkıntı yaşanmamasına rağmen asıl sorunun gece olduğuna dikkati çeken Avcı, bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikle çocuğun gece kaç saat arayla idrar çıkardığı belirlendikten sonra aralıklarla tuvalete kaldırılması gerektiğini anlattı.

Avcı, çocuğun oyun ilişkisi içinde tuvalete kaldırılmasının annenin işini kolaylaştıracağına işaret ederek, ”Kız çocuklar, tuvalet eğitimine daha çabuk alışmalarına rağmen erkek çocuklarda bu süreç daha zor geçiyor” dedi.

Geç verilen tuvalet eğitimi kadar, yanlış verilen eğitimin de hastalıklara neden olabileceğini ifade eden Avcı, çocuğu korkutmanın, ”yakarım”, ”keserim”, ”döverim” gibi yaklaşımların ise fayda yerine zarar verdiğini savundu.

Avcı, 20. aydan sonraya bırakılan tuvalet eğitiminin aileler ve çocuk için daha zor olduğu gibi, yineleyici istem dışı idrar çıkarma olarak tanımlanan ve tıp dilinde ”Enürezis” denilen çocukluk çağı hastalığına zemin hazırlandığını bildirdi.

ENÜREZİS KALICI HALE GELEBİLİR
Avcı, en önemli nedeni yüzde 80-90’lık bir oranla tuvalet eğitimini geciktirmek olan ”Enürezis”in, tedavi edilmediği takdirde kalıcı hale gelebildiğine dikkati çekti. Avcı, Ç.Ü. Tıp Fakültesi’nde yapılan iki ayrı çalışma sonuçlarına da değinerek, şöyle devam etti:

”Bu çalışmalarımızda, çocuk psikiyatrisi polikliniğine bir yıl içinde başvuran hastaların yüzde 18.9’unun sorununun enürezis olduğunu tespit ettik. Olguların yüzde 73.1’inde ailede enürezis öyküsü vardı. Bu da rahatsızlığın genelde ailesel bir yatkınlığı olduğu görüşünü pekiştiriyor.”

Avcı, enürezisin tedavisinde ilaçların yanı sıra çocuğa yaklaşımın da en az ilaç kadar etkili olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:

”Çocukları, sabah kuru kalktıkları için ödüllendirmek tedaviyi olumlu yönde etkiler. Ancak, düşünülenin aksine, sevme ve okşama gibi duygusal içeriği olan ödüller, oyuncak gibi somut ödüllere göre daha etkili bulunmuştur. Çocuk, kalktığında ıslak ise bu durumla hiç ilgilenmemek ve onu utandırmamanın da olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir.”

Avcı, çocukların 3-5 yaş arasında idrarını hem gece hem de gündüz tutacak biyolojik olgunluğa eriştiklerini, bu nedenle 5-6 yaş arasında ayda en az iki kez, 6 yaşından sonra ise yine ayda en az bir kez istem dışı idrar çıkaran çocukların tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler: tuvalet eğitimi, tuvalet eğitim, tuvalet egitimi, çocuklarda tuvalet eğitimi, çocuk tuvalet eğitimi, bebek tuvalet eğitimi, Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı, tuvalet alışkanlığı,  cocuklarda tuvalet alışkanlığı, çocuk tuvalet alışkanlığı, çocuğun tuvalet alışkanlığı, bebeklerde tuvalet alışkanlığı, bebek tuvalet alışkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir