Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beden Sağlığı > Evde Çocuğunuzu Hangi Tehlikeler Bekliyor?

Evde Çocuğunuzu Hangi Tehlikeler Bekliyor?

evdeki tehlikeler

Evde Çocuğunuzu Hangi Tehlikeler Bekliyor? yazısı cocukgelisimi.org ta..Evinizin İçinde Çocuğunuzu Bekleyen Tehlikeleri Yok Etmek sizin elinizde. Bebeklerin evde yaralanmalar yaşadığını duymayan yok. Bebeğinizin kazandığı  beceri ler onun için yeni tehlikelere kapı açar. Bu sebeple doğabilecek tehlikeleri önceden akıl edip  tedbirleri almalısınız.

Yuvarlanmayı öğrendiği dönemde onu kısa bir süre için yalnız bırakacağınız zaman yükseğe değil, yere yatırın. Yaklaşık iki aylık olduğunda cisimleri tutmayı becerir, üçüncü ayda ise eşyalara uzanarak kavramaya başlar. Bu nedenle çevresindeki erişebileceği eşyaların ona zarar vermeyecek ve yutamayacağı şeyler olmasına dikkat edin.

Bebeğiniz kucağınızdayken sıcak bir şey yiyip içmeyin veya taşımayın. asla sigara içmeyin! Bebeğinizi ağzında biberon ile yalnız bırakmayın; boğulma riski oldukça fazladır. Bebek arabasında, yemek masasında ve beşikte mutlaka güvenlik kemerini takın.

Küçük çocukları bebeğiniz ile yalnız bırakmayın, bebeğinizi kucaklamaya çalışırken düşürebilirler ya da oynaması için ona tehlikeli oyuncaklar veya eşyalar verebilirler. Unutmayın yaşları ne olursa olsun iki küçük çocuk yalnız bırakılmamalıdır.

Yatak Odası Tehlikelerine Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Çocuğunuz zamanının önemli bir bölümünü yatak odasında geçirir. Odasını keşfe çıktığında güvende olduğundan emin olmanız gerekir. İki yaşına gelene dek yatağına yastık koymayın. Naylon örtüleri yine iki yaşına gelene kadar kullanmayın. Oyuncaklarını yatağa bağlamayın, ip boynuna dolanabilir. Büyük boyutlardaki oyuncakları yatak da bırakmayın; bu oyuncağı basamak olarak kullanabilir. Keskin kenarlı oyuncakları ve yutabileceği küçük parçalı oyuncakları en az üç yaşına gelene kadar bebeğinizden uzak tutun.

– Yatağın çevresindeki minderlerin bağcıklarını mümkün olduğunca kısa tutun ipler boynuna dolanmasın bebeğinizin.

– Yatağın yapımında kullanılan ahşabın ateşe dayanıklı olanını seçin.

– Oyuncaklarını dolabının en al gözüne yerleştirir iseniz oyuncaklarını almak için tırmanması gerekmez.

– Bebeğinizin altını yerde değiştirmelisiniz.

– Odasında ki mobilyaların köşelerinin yuvarlatılmış olmasına dikkat edin veya o hale getirin. Köşe koruyucuları ile.

– En önemli önlemlerden birisi olan pencereler için tam açılmasını engellemek için mandal kullanın.

– Elektrik prizlerinin giriş kısmını kapatıcılar ile kapatın; Bebeğinizin priz içine parmaklarını sokma riski çok yüksektir.

– Odasında bulunan radyatörleri özellikle kış aylarında havlu ile kapatın.

Çocuğunuzun odasında alacağınız önlemler sizi ve bebeğinizi olası tehlikelerden koruyacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir