İhtiyaç sıralamasının çocuklarla olan ilişkimizde ki önemi

İhtiyaç sıralamasının çocuklarla olan ilişkimizde ki önemi nedir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta..İhtiyaç sıralamasının çocuklarla olan ilişkimizde çok önemi vardır.
1. Aç, hasta, yorgun ve huzursuz çocuklarla iletişim kolay değildir. 2. Evimizin korku ve kaygı veren bir havası varsa; daha da ötesi evde fiziksel, sözel, duygusal ya da cinsel şiddet varsa çocuk kendini evde rahat ve güven içinde hissedemez; psikolojik olarak sağlıklı gelişemez. Anne, babaların istek ve beklentilerindeki tutarsızlıklar da çocuklarda güvensizlik duygularının doğmasına ve yerleşmesine neden olur. 3. Çocukların özellikle ergenlik çağında akran grupları oluşturması ve o gruplara katılma isteği önem taşır. Her akran grubu olumsuz olmasa da evde bu ihtiyaçları karşılanmayan ergenlerin bu ihtiyaçlarını ne pahasına olursa olsun karşılamak için olumsuz gruplara katılma olasılığı yüksektir. 4. Çocuk ve ergenler dahil her insanın başarılı olabilecekleri pek çok alan vardır. Ancak “başarı”yı belirli kriterlere bağlı olarak (örneğin bir sınavı geçme, bir yarışmayı kazanma, iyi para kazanma gibi) tanımlamamız bizim bu alanları görmemizi engeller.
5. İnsanların yaptıkları işi daha iyi yapabilmesi, yaptıkları işten başarı ve kişisel tatmin elde etmeleri meslek seçimleriyle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle anne ve babaların bu ihtiyaç sıralamasını bilmeleri, onları ihtiyaçları doğrultusunda desteklemeleri, sağlıklı gelişimleri açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir