Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beslenmesi > İlk Dört Ayda Beslenmenin Bebek üzerindeki Önemi

İlk Dört Ayda Beslenmenin Bebek üzerindeki Önemi

Anne sütü bebek için gerçekten en kaliteli besindiryapısı itibarı ile kolay sindirilir, etkili bir biçimde tercih edilmektedir. Bebeğinizi virüs ve mikroplardan korur, mamalarla beslenmeden hem maddi kaynaklar sarfetmeden hemde hijen açısından sadece emzirmek şekliyle anne ve çocuk arasında sevgi ortamının yaşanmasını kolaylaşır, yeni bir hamileliğin gecikmesi ve annenin sağlıklı kalmasına olanak sağlamaktadır.
Bebek dünyaya geldikten sonraki ilk dört ayda mümkün mertebe anne sütüyle doyurulan bebekler ishal ve zatürree gibi bulaşıcı rahatsızlıklara, alerjik problemlere neredeyse yok denecek kadar rastlarlar, daha sağlıklı ve süratle gelişim sağlarlar.

Bu sebeble;
İlk dörtay çocuğunuzu yalnızca anne sütüyle beslemeyi tercih ediniz. Bu dönemlerde anne sütünün yanında verilen ek yiyecekler bebeğin anne sütünden gerektiğince faydalanmasını yüksek oranda engeller.
Çocuğunuzun yalnızca anne sütüyle yedirmeniz gerektiği bu dönemde, su azalmasına yol açan rahatsızlık durumları dışında ilave su içirmenize ihtiyaç duyulmamatadır! Fakat ishal gibi mutlaka su kazandırlması gereken bir olay söz konusu ise kaynatılmış su içirmelisiniz.
Hele hele ilk anlarda gelen anne sütü çok faydalıdır. Bebeğiniz sizden istetiği anlarda ve fazlaca bebeği yedirerek bu sütten faydalanmasını sağlayınız. Anne sütünün çoğalmasının gerçekleşmesi için sürekli emzirmeen iyi alternatifdir. Bebeğinizin süt istemediği durumlarda, göğsünüzde süt dolması yaşadığınızda tırle ismi verilen pompalarla sütü alma uygulamasını yapabilirsiniz. Bu pompalara ülkemizdeki çoğu eczaneden rahatlıkla ulaşabilsiniz.
Şunu hiçbir zaman unutmamalısınızkı bebeğin gelişiminde anne sütünün yerini hiç Bir şey tutamaz.İlk emzirdiğiniz zamanlarda genelde koyu olan sütünüz gün geçtikce sulu bir durum alır; bu, anne sütünün genel yapısındandır ve tamamen normal bir durumdur sorun edilmemesi gereken bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir