Kardeş kıskançlığı belirtileri,kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edilir

kardes kiskancligi basetme yollari

Kardeş kıskançlığında anne babanın tutumu nasıl olmalı? cocukgelisimi.org ta. Kardeş kısıkançlığı ebeveynlerin günümüzde yakındıkları bir durum. Anne babanın hatalı davranışlarıylada çocuğun kıskançlık davranışı daha çok artabilmektedir. Çocuk gelişimi sitemizde kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edilir, kardeş kıskançlığı ve disiplin sorunları, kardeş kıskançlığı belirtileri hususunu tahlil edeceğiz.

Öncelikli olarak böyle bir durumda anne babaların çocuklar arasında taraf tutmamaları ve eşit davranmaları gerekmektedir.Kardeş kıskançlığının belirtileri  çocuğun huzursuz olması, yemek yememe, saldırgan olma, uyku problemleri ya da içine kapanma,  kardeşine zarar verme, öfke nöbetlerine kapılma,  okul başarısında düşme gibi belirtileri olabilir.

Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları

-Çocuğu asla kardeşi ile kıyaslamayın. Sen büyüksün, o daha küçük, ağabeysin-ablasın gibi sözler çocuğa itici gelir. Çocuğu yargılamayın-kardeşi ile kıyaslamayın.
-Kardeş kıskançlığı çocukta iletişim bozukluğu, uyumsuzluk, güvensizlik yaratır. Tedavi edilmediği durumda ileriki yaşlarında uyum ve ilişkilerinde problem yaşayabilir.
-Kavga ve çekişme durumlarında ayırın, mola verdirin. Sakinleşmelerini bekleyin. Asla fizyolojik ceza vermeyin, olay anında haklı-haksız yargılaması yapmayın.
-Fizyolojik ceza yerine, Parka gitmeme, oyuncağı ile bir süre oynamama gibi cezalar vererek hatalarını anlamalarını sağlayın.
-Paylaşılamayan eşya ya da oyuncak için adil bir plan yaparak, uymalarını sağlayın. Uymadıkları zaman, paylaşılamayan oyuncak ya da ürünü ikisinin de kullanımından kaldırın.
-Olumlu davranışları pekiştirip ödüllendirin. Sık sık sevginizi dile getirin.
-Kardeşin bakımında çocuktan yardım ve katkı isteyin. Birlikte mama hazırlayabilir, bebeği birlikte besleyebilirsiniz.
-Kardeş gelmeden önceki davranışları ve çocuğa ilgiyi aynen devam ettirin. Oyun çocuğu ise birlikte oynayın, vakit geçirin.
-Çocuğa gereksiz yere, kardeşini kıskanmamalısın gibi sözler söylemeyin. Bu çocuk da uyarım yapabilir.
-Diğer aile bireyleriyle işbirliği yaparak, çocuğa önemli olduğu ve sevildiği hissini verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir