Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Psikolojisi > Kardeş kıskançlığını önlemek için pozitif disiplin yöntemleri

Kardeş kıskançlığını önlemek için pozitif disiplin yöntemleri

kardeş kıskançlığı

Kardeş kıskançlığını önlemek için pozitif disiplin yöntemleri cocukgelisimi.org ta. Kardeş kıskançlığından çocuğu kurtarma, kardeş kıskançlığı nasıl aşılır? Kardeşini çok kıskanıyor nasıl davranmalıyım? Kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edilir?  Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları yazısı Türkiyenin Çocuk gelişimi Sayfası  cocuckgelisimi.org ta.Anne babalar kavga eden çocuklar arasında azarlamak yermek için çocuklardan birini gözüne kestirir ne söyleyecekse ona söyler. Bunun yerine sihirli sözcük olan “Çocuklar”  ifadesini kullanarak çocuklarına eşit davrandığı hissini yaşatmalıdır. Kardeşler arası kıskançlığı rekabeti önlemenin yolu bu kelimeden geçiyor.

Örneğin çocuklar kısa şehir içi mesafelerde arabanın ön koltuğunda oturmak için kavga ederler.  Bu durumda kavgayı bastırmak yerine  “Çocuklar” koltuğu paylaşmak için aranızda anlaşın yoksa hiçkimse ön tarafa geçemez denilebilir. Ya da genel bir kural olarak ön koltuğa çocuklar oturamaz denilebilir.(doğru olanda budur)  Önemli olan tutarlı olmaktır. Oturamaz denildikten sonra baş zamanlarda çocuk oturuyorsa ve kardeşi görüyorsa anne babanın güvenilirliliği çocukların nezdinde kaybolur.

Çocuklar oyuncak için kavga ediyorlarsa “Çocuklar” oyuncaklar kavga etmeniz için değil oynamanız içindir. Aranızda kavga ettiğiniz için oyuncağı kaldırıyorum.Aranızda durumu düzelttiğinizde oyuncağı tekrar geri getiririm. diyebilirsiniz.

Çocuklara arasında taraf olduğunuzda kıskançlık iyice artar. Çocukların birbirlerini suçlamaları çeşitlenir ve rekabet hissinden dolayı kendisini haklı çıkarmak için yalan söylemeye başlarlar. En iyi yöntem sonuca her ikisininde dahil olacağı yaklaşımlar benimsemektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir