Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Okul öncesi dönemde okumayı kolaylaştırma

Okul öncesi dönemde okumayı kolaylaştırma

Okul öncesi dönemde okumayı kolaylaştırmak için ne yapmalı? sorusun cevabı cocukgelisimi.org ta.  Okuma, pek çok motor, bilişsel , zihinsel ve duygusal süreci içinde barındıran karmaşık bir eylemdir. Çocuğun okuması için, tüm bu alanlarda bir olgunluk beklenmektedir. Okul çağına gelmiş her anne-baba, çocuğunun bu sürecinde oldukça fazla talepkardır. İstediği, çocuğunun hemen okumayı sökmesidir. Bu anlaşılabilir bir istek olmakla birlikte, çocuk için hiç de kolay olmayan bir dizi süreci barındırmaktadır. Okumak, çocuk için anlamsız bir dizi şifreyi, anlamlı bir hale getirme çabasıdır. Elbette ki böyle bir çabanın içinde, işitsel-görsel algılama, dikkat, hafıza gibi pek çok bileşen işin içine girmektedir. Dolayısıyla okuma, çocuğun öğrenmeye başladığında; bu gibi yeterliliklerinin önemli hale geleceği bir alan olacaktır.

Bu ise bizi, çocuğumuzu okulda ‘harflerin öğretimi, okuma ve yazma’ çalışmalarına gelmeden önce hazırlayıcı bir takım etkinlikleri yapmanın önemine getirmektedir. Okul çağına gelmemiş çocuklarla yapılan hazırlayıcı etkinlikler, okumaya geçişi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden şu an karşınızda bulunan bu paket, ‘çocuğunuzu okumayı öğretmek amacıyla değil’, okuma sürecine hazırlanmasını ve ısınmasını sağlayan bir süreç olarak tasarlanmıştır. Bu paketin içinde olan aktiviteler, tüm bu alanlara dair bir takım öğeleri içermektedir. Bununla birlikte, bu paket çocuğunuza ‘okumayı öğretmeyi asla amaçlamamaktadır’. Buradaki asıl amaç, harflerin, kitapların, sembollerin büyülü dünyasını çocuğunuza tanıtmak ve sevdirmektir.
Son olarak, aşağıdaki aktiviteler; pek çok kereye mahsus olarak yapılacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece, bu aktiviteleri çocuğunuzla oyunlarınızda, günlük rutininizde yapabilir, böylece onun bu dünyaya daha rahat alışmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir