Oyunla ilgili bilmeniz gereken 10 şey

Oyunla ilgili bilmeniz gereken 10 şey..

1- Oyun ve oyuncaklar çocukların eğlenerek oynamasına, fiziksel ve zihinsel yönden gelişmelerine yardımcı olur…

İyi bir oyuncak, yaratıcılığı ve zihni geliştiren oyuncaktır.

 

2- Oyuncak illa ki mağazalardan satın alınan oyuncak demek değildir. Çocuğun ilgisini çekebilecek her türlü malzeme onun dünyasında bir oyundur.

3- Elektronik oyuncak almayı birçok anne-baba bir ayrıcalık olarak görür. Oysa elektronik oyuncaklar bireysel oynanan ve çocuğu bir mekana hapseden oyundur. Yaratıcılık yeteneğini ve sosyal gelişimi olumsuz etkiler. İki kişilik basit oyunlar idealdir.

4- Çocukların yeteneklerini geliştirme ve hayal gücünü harekete geçirmede şu oyun malzemeleriyle oynamalarına izin vermek gerekir: Çamur, toprak, su, boya, tebeşir, bebek elbiseleri, hayvanlar, fırça ve süpürge gibi küçük ev eşyaları, sokak oyunları…

5- Bebekler için seçilecek oyuncak onun beceri ve ilgilerine uygun; sağlam, kullanışlı, boyası çabuk çıkmayan, sivri köşeleri olmayan cinsten olmalıdır. Çıngırak, yumuşak oyuncaklar, telefon, şekilli kutular, ses çıkaran oyuncaklar, top ve müzik oyuncakları gibi.

6- Lego ve yap-boz türü oyuncaklar, çocukların hayal güçlerini ve algılama duyularını geliştirdiği gibi, çocuğun duyu-hareket gelişimine olumlu katkılar sağlar.

7- Çocuğunuzdan oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşmasını ve işbirliği yapmasını isteyin. Kendinden küçük bir çocuğa bu tür yaklaşımı onun yardımseverlik duygusunu geliştirir.

8- Silah, tank gibi savaş oyuncakları, çocuğunuzu dışarıya karşı saldırgan ve toplum dışı olmaya iter.

9- Çocuğunuza bir ev hayvanı veya bitki olarak, bakım sorumluluğunu ona bırakmak, koruma duygularını geliştirir.

10- Çocuklarınıza “oyuncaklarını topla” yerine koruyucu davranışlarını geliştirmek için “oyuncaklarını topladığında ben de, oyuncakların da çok mutlu oluyor” demek daha etkili ve doğru bir davranıştır.

AİLEM.ZAMAN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir