Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Şiddet içeren bilgisyar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor

Şiddet içeren bilgisyar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor

siddet iceren oyunlar

Hemen hemen her evde bilgisiyar ve internet bağlantısı var. Çocuklar hertürlü oyunları temin edebilmekte…Bu yazımızda bilgisyar oyunlarının çocukları nasıl şiddete teşvik ettiğini açıklayacağız. Şiddet içeren bilgisayar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor,Şiddet içeren oyunların zararları, bilgisayar oyunları Şiddet içeren bilgisayar oyunlarının, çocukları  saldırgan hale getirdiği, etkinin zamanla arttığı belirlendi.

Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nden bilim insanları, Alman ve Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları araştırmada, şiddet içeren oyunların etkilerinin ’’biriktiği ve kalıcı olabileceği’’ sonucuna vardı.

Araştırmaya imza atanlardan Lauren Begue, daha önceki araştırmaların bu tür oyunların saldırganlığa etkilerinin anında ve kısa süreli olduğunu gösterdiğini hatırlatarak, ilk kez şiddet içeren bilgisayar oyunlarının uzun vadedeki etkilerinin incelendiğini vurguladı.

Bilim insanları, her gün 3 saat boyunca kadın ve erkek 70 öğrenciye şiddet içeren ve içermeyen bilgisayar oyunu oynattı. Davranış ve düşüncelerinin belirlenmesi için katılımcılardan, ’’Trafik kazası gibi bir durumdan sonra çıkan tartışmada kazayı yapan ya da kazaya neden olan kişinin nasıl tepki vereceğini’’ düşünmeleri istendi.

Şiddet içeren oyunları oynayanlar bu kişinin saldırgan ve düşmanca tavır sergileyeceğini belirtti.

Öğrenciler daha sonra birbirleriyle karşı karşıya geldikleri ve birbirlerini cezalandırabilecekleri bir yarışmaya katıldı.

Şiddet içeren oyunları oynayanların karşılarındakini daha fazla cezalandırdığı görüldü.

Her iki durumda da ilk günkü saldırganlık eğilimi daha sonraki günlerde arttı.

Araştırma sonuçları Amerikan ’’Journal of Experimental Social Psychology’’ dergisinin yeni sayısında yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir