Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Şiddet içerikli oyunlar gece korkusuna sebep oluyor

Şiddet içerikli oyunlar gece korkusuna sebep oluyor

çocuklarda gece korkusu, gece korkusu, karanlık korkusu

cocukgelisimi.org.. gece korkuyorum, çocuklarda gece korkusu, bebeklerde gece korkusu, karanlık korkusu, çocuklarda gece korkulari, cocuklarda gece korkusu..Şiddet içerikli oyunlar çocuklarda gece korkusuna sebep oluyor. Hemen hemen her evde bir bilgisayar ve ineternet bağlantısı var. Çocuklar yerinde ve denetimli kullandığında faydası tartışılmaz. Fakat çocukların kontrol dışı şiddet içerikli bilgisayar  oyunları çocuklarda korku, mağduriyet duygusu ve şiddete karşı duyarsızlığa yol açabilir.Bu sebeple çocuklarımızın bilgisiyardaki geçirdiği zamanı ve girdiği siteleri muhakkak takip etmeliyiz. Bizim kontrolümüzün dışında “ev içinde yaramazlık yapmasınlar da ne yaparlarsa yapsın mantığıyla”  bilgisayarları  vermemeliyiz. Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirme, anne babanın saygı sevgi çerçevesindeki ilişkisi  çocuk ruh sağlığı için en önemli vesiledir.

Şiddet içerikli oyunlar küçük çocuklarda korku hissinin oluşmasına neden oluyor. Özellikle de gece korkularının meydana gelmesini sağlıyor. Daha sonraki dönemlerde çocukların şiddete karşı duyarsızlaşması ve şiddete karşı mağduriyet duygusunun her zaman ön planda olmasını sağlamakta.

Aile içerisinde anne ve baba ile birlikte yapıcı oyunlar oynamak çok önemli. Bu sayede çocuğun anne ve babaya daha fazla yaklaşması, ev içerisindeki diyaloğun artması, çocukların toplumla ve aile ile iç içe yeni bir şekilde hayata bakması sağlanabilir. Çocuklarınıza yeterli zamanı ayırırsanız, şiddet içerikli oyunların etkilerini çocuklarınızın üzerinden atmış olursunuz. Her zaman için çocuklarınızla aile içerisinde paylaşımcı oyunları tercih edin.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir