Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beden Sağlığı > Sigara içmenin bebeğe zararları

Sigara içmenin bebeğe zararları

bebek sigara, Sigara içmenin bebeğe zararları, Sigara Dumanı Bebeği Nasıl Etkiler,  anne sütü sigara.. Bebek gelişmekte olan bir canlıdır ve çevrenin zararlı etkilerinden ve mikroplardan kolayca zarar görmektedir. Sigaranın içinde ise nikotin, CO, kurşun gibi çok sayıda zararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler hem doğumun öncesi olan hamilelik sürecinde hemde doğum sonrası dönemde bebeğe büyük zararlar vermektedir.

sigara bebek

sigara bebek

Bir sigaranın yetişkin bir insana ne derece zararlı olduğunu televizyonlardan, dergilerden okuyup öğreniyoruz. Öyleyse savunmasız olan bebeği ise bu tür ortamlardan kesinlikle uzak tutmalıyız ve kendimizde sigara içmemeliyiz.

 

Sigaranın zararı bebeğe erkenden geçeceği gibi sonradan da oluşan hastalıklarda başrol oynayacaktır. Erken oluşan zararlarını sıralarsak;

 

  • Hamilelikte bebek ile anne vücud içerisinde bir bütün gibidir. Annenin kanı bebeğe de ulaşır. Annenin sigara içmesi kandaki oksijen miktarını düşürecek ve besin değerini azaltacaktır. Bebekte bu durumdan etkilenecek ve gelişimi geri kalacaktır.
  • İntrauerin exitus adı verilen ani ölümlere yol açabilmektedir.
  • Sigaradaki nikotinin damar büzücü, daraltıcı ve gebe olan kişide tansiyonu yükseltici özelliği vardır. Hipertansiyona neden olur.
  • Plasenta anne karnında bebek için hayati öneme sahip bir bölümdür. Plasenta doğum olayı sırasında bebekten ayrılmaktadır. Fakat sigara içen gebelerde plasentalar daha erken ayrılabilmektedir.

 

Doğum sonrasın ve ilerleyen yaşlarda oluşan problemler:

  • Bebek solunum sıkıntısı yaşayabilir. Genelde akciğerin tam olarak gelişememesi dolayısıyla ortaya çıkar. Sigara içenlerde daha sık olarak rastlanır.
  • Doğum sonrasında yada ilerleyen yaşlarda kalp hastalıkları geçirme riski yükselir.
  • Damar tıkanıklığı gibi çeşitli dolaşım sisteminde sorunlar oluşabilir.
  • Bebeğe en gerekli vitaminlerden biri C vitaminidir. Sigara içilmesi C vitamini etkisiz hale getirebilir. Böylece bebek dış etkilere karşı savunmasız olur.

 

 

Bu etkilerin yanında sigara, annedeki süt miktarını da azaltmaktadır. Sigara içen annelerin bebeklerinin daha zayıf doğmalarının yanında yapılan araştırmalara göre sigara içenin ölü bebek doğurma oranı sigara içmeyenin ölü bebek doğurma oranının nerdeyse 2 katı olduğu saptanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir