Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Teknolojinin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi

Teknolojinin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi

 Teknolojinin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi cocukgelisimi.org’ta…Sizce günümüzde, çocuklarımızın teknolojiyle bu kadar erken tanışmalarının, gelişimleri üzerinde ne tür etkileri var? Teknolojinin yaygınlaşması kadar Tv, ipad gibi teknolojik aletlerde bebek ve çocuklara yönelik program ve uygulamaların varlığı da, anne babaların zihninde çocukları bunlara maruz bırakmanın uygunluğuna dair ciddi bir kafa karışıklığı yarattı.

Özellikle hayatın ilk bir yılı, çocuğun beyin gelişimi açısından kritiktir. Teknolojinin erken yaşta kullanımı, çocuğun görsel ve işitsel uyaranlara, henüz bunları işleyebileceği anatomik bir altyapı yokken maruz kalmasına ve nörolojik gelişimin ciddi şekilde aksamasına neden olabilir. Çocukların 1-7 yaş arasında takip edildiği uzun dönemli bir araştırma, 3 yaşından önce izlenen her bir saatlik Tv’nin, ileride dikkat problemi yaşama riskini %1 oranında arttırdığını göstermiştir.

Erken dönemde çocukla iyi bir bağ kurabilmek, hem bilişsel hem de sosyal duygusal gelişimin en önemli belirleyicisidir. Çocuğun ebeveyn veya bakım veren kişi ile karşılıklı ilişki içinde olmaya, sarılmak, dokunmak gibi fiziksel temasa ihtiyacı vardır. Kısacası ilk yıllarda, sağlıklı gelişim için çocuğun beş duyusunu birden kullanabileceği, onun bakışlarına, sesine, gülüşüne karşılık verebilen bir etkileşim içinde olması gerekir. Teknolojik aletlerde ise iletişim interaktif değil tek yönlüdür.

Gelişmekte olan çocukların, motor gelişimleri açısından günde bir kaç saat hareket etmeleri önemlidir. Teknolojik aletlerin bu alanda da sağlayabileceği ek bir fayda yoktur. Dolayısıyla, en azından 2 yaşına kadar çocuğun doğrudan veya dolaylı olarak (izlemese dahi odada Tv açık olması) teknolojik aletlere maruz bırakılmaması gerekir. 2 yaş sonrasında ise, eğer çocuğun dil gelişimi de beklenen düzeyde ise, sınırlı zaman ve bir yetişkinin süreci interaktif hale getirmesi koşulu ile (örneğin Tv izlerken yetişkinin ekrandaki mavi balığa işaret edip çocuğa ‘bak mavi balık. Ne yapıyor mavi balık? Vb konuşması) çocuk teknolojik aletlerle tanıştırılabilir.

Çocuklarımızın öğrenme ve gelişimini nasıl desteklemeliyiz?

Aslında teknolojinin ilerlemesi ve bu kadar yaygın hale gelmesi sadece çocukları değil, ebeveynlerin de yaşamını derinden etkiledi. Ebeveynler de teknolojinin yardımıyla, aynı güne bir çok şeyi sığdırmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla, teknoloji her ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da, beraberinde bireylerin üzerindeki baskıyı da arttırdı. Ebeveynlerden beklenen başarı ve mükemmeliği, anne babalar da çocuklarından beklemeye başladılar. Bu nedenle çocukla iyi bir bağ kurmak ve keyifli vakit geçirmenin yerini, ona bir şeyler öğretme kaygısı alabiliyor. Anne babanın başarı arzusu sadece elektronik aletler değil, onu hazır olmadığı oyun veya oyuncaklarla tanıştırmasına da neden olabilir. Halbuki, ilk yıllarda kurulan iyi bir ilişki, ileriki yıllarda öğrenmenin de temelini oluşturur.

Sadece başarı arzusu değil, çocukla nasıl ilişki kuracağını bilememek de, anne babanın oyuncak veya elektronik aletlere yönelmesine neden olabilir. Bir anlamda anne-baba, kendi dolduramadığı bir boşluğu, bu yollarla telafi etmeye çalışabilir. Bunun arkasında, anne-babanın kendi geçmişinden gelen bir repertuar eksikliği, çocuğu oyalayamayacağına dair kaygısı, yetersizlik duyguları gibi farklı nedenler olabilir.

Araştırmalar serbest oyunun, çocuğun gelişiminin her alanında (sosyal, duygusal, motor, bilişsel) en önemli belirleyici olduğunu gösteriyor. Bunun için anne-babanın, çocuk ile günde en az yarım saat dünyada sanki sadece o varmışçasına çocuğa konsantre olarak, öğretme kaygısı gütmeden ve müdahale etmeden onun oyununa eşlik etmeleri, hem bağı güçlendirmek, hem de çocuğun kendini ifade edebileceği bir alan sağlamak adına önemlidir. Çocuk ile kaliteli zaman geçirmek, anne babanın tüm vaktini çocukla geçirmesi anlamına gelmez. Tersine, anne babanın tek ilgi alanının çocuk olmaması ve farklı şeylerden zevk alabilmeleri önemlidir. Ayrıca anne-baba, farklı bir şeyle meşgulken çocuğun da kendi kendini oyalayabilmesi, onun bir yetişkinin varlığında kendi başınalığı deneyimleyebilmesi adına kıymetli bir deneyimdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir