Türkiye’nin İlk Yerli Zeka Ölçeği

Türkiye’nin İlk Zeka Ölçeği Projesi’ protokolüne imza atıldıhaberi rehberlik.site de.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle oluşturulan Türkiye’nin ilk yerli zekâ ölçer projesi, “Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği (ASIS)”in protokol töreni Eskişehir Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi

turkiyede-cocuklar-icin-bir-ilk-imzalar-atildi

turkiyede-cocuklar-icin-bir-ilk-imzalar-atildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle oluşturulan Türkiye’nin ilk yerli zekâ ölçer projesi, “Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği (ASIS)”in protokol töreni Eskişehir Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. 24 Aralık Perşembe günü düzenlenen iş birliği protokol törenine; Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, MEB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, ASIS Proje Koordinatörü ve Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Sak’ın yanı sıra Anadolu Üniversitesi öğretim elemanları, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevli pek çok personel katıldı.

İmzalanan protokol öncesinde yapılan açılış konuşmalarında ilk sözü alan MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Anadolu Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttükleri ve 4-12 yaş grubu çocuklara yönelik zekâ testi geliştirme çalışmalarının iş birliği protokolü için bir araya geldiklerini belirtti. Protokolün sembolik anlamının yanında, ilk olma özelliği de taşıdığına dikkat çeken Güngör, Türkiye’de ilk defa bir üniversitenin yerli bir zekâ testi geliştirmeye cesaret ettiğini ve bu konuda da ekiplerini kurduklarını ifade etti. Anadolu Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığının ciddi ve nitelikli bir iş birliği içerisine girdiklerinin altını çizen Celil Güngör, “Biz bu çalışmalara uzun bir süre önce başladık ve bu protokolün imzalanmasıyla da bu süreci fiilen tamamlamış olacağız. Bu testi 2016-2017 öğretim yılında okullarımızda, rehberlik araştırma merkezlerimizde ve Bakanlığımız bünyesinde kullanmaya başlayacağız. Bu çalışma takvimi, sınırları ne zaman başlayıp ne zaman biteceği belli olan bir çalışmadır. 2016 yılının Mayıs ayında sayın Prof. Dr. Uğur Sak hocamız bu testi bitireceğimizi taahhüt etti.” diye konuştu. Güngör ayrıca, 4-12 yaş grubu arasındaki çocuklar için eksikliği hissedilen zekâ testinin ilkini Türk psikoloji camiasına armağan edeceklerini sözlerine ekleyerek, çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

“Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalar devam edecek”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ise konuşmasına düzenlenen iş birliği protokolünde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Prof. Dr. Gündoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’yla yapılan iş birliği ve bu kapsamda yürütülen çalışmalara ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Genelde kurumlar arasında protokoller imzalanır, bir kısmı uygulanır bir kısmı uygulanmaz fakat biz bu projede tam tersini gerçekleştirdik. Önce çalışmamızı yaptık. Bugün de bitmek üzere olan projemizin formalitesi olan protokolü gerçekleştiriyoruz. Bu durumdan da Anadolu Üniversitesi olarak mutluluk duyuyoruz.”

Rektör Gündoğan’dan mükemmeliyet merkezi müjdesi

Anadolu Üniversitesi olarak özel eğitim alanında farklı projeler üzerinde de çalıştıklarına değinen Rektör Gündoğan, “Birkaç ay önce TÜBİTAK’a verdiğimiz bir proje kabul edildi. Çalışmalarını yaptığımız bu proje aracılığıyla da önümüzdeki dönemde Anadolu Üniversitesi, özel eğitim alanında bir mükemmeliyet merkezi kuracak.” dedi.

TÜBİTAK Projesi aracılığıyla kurulan Üstün Yetenekliler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, Türkiye’nin ilk yerli zekâ ölçeğinin geliştirildiğini belirten Prof. Dr. Naci Gündoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz üniversite olarak işin akademik ve bilimsel boyutuyla ilgiliyiz, ancak Milli Eğitim Bakanlığımız da bu konuda bize çok destek verdi. Özellikle sahada ve uygulama aşamasında Özel Eğitim Genel Müdürlüğümüz ile Milli Eğitim Bakanlığı personelimize ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de bu çalışmalar devam edecek. Türkiye’nin ilk yerli zekâ ölçeğinin geliştirilmesinin de üniversitemiz ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle olacağını düşünüyorum.”

Özel yetenekli çocuklar için yeni çalışmalar yolda

Rektör Prof. Dr. Gündoğan, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı aracılığıyla özel yetenekli çocuklara yönelik müzik yeteneği ölçme testi ölçeğinin de geliştirilmekte olduğunun müjdesini verdi ve ekledi: “Bu çalışmamızda da Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte iş birliği içerisinde olup önemli bir başarı elde edeceğiz.” Prof. Dr. Gündoğan son olarak, katkılarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığına, MEB Özel Eğitim Genel Müdürlüğüne, Anadolu Üniversitesi ve Üstün Yetenekliler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi personeline teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“Biz aslında başlamış bir çalışmanın protokolünü imzalıyoruz”

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın ardından söz alan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı ise ilk olarak, psikoloji testlerinin Türkiye’de uzun yıllar boyunca ihmal edilmiş bir alan olduğuna dikkat çekerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kültürel bağlamlarda geçerliliği olan testlerin gerçekte ne kadar ‘kültür bağımlı’ olduğu göz ardı edilerek, maalesef başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de uygulandı. Dolayısıyla burada ciddi bir zafiyet olduğu açıktı. Şimdi Anadolu Üniversitesi ile Özel Eğitim Genel Müdürlüğü bu zafiyeti ortadan kaldıracak bir çalışmayı başlattılar. Rektörümüzün de dediği gibi, biz aslında başlamış bir çalışmanın protokolünü imzalıyoruz.”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak “üstün yetenekli” tabirini kullanmadıklarını ifade eden Bakan Prof. Dr. Avcı, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın biraz önce müjdesini verdiği gibi müzik yeteneğini ölçecek türden testler ve diğer sanat dallarında da çocuklarımızın değişik alanlardaki özel yeteneklerini erken yaşta belirlemeye ve onlara özel yetenekleri doğrultusunda özel eğitim programları geliştirmeye yönelik çalışmalarımız da artarak devam edecek.”

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı sözlerini, “Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, çocuklarımıza ve velilerine hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı nezaretinde Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve MEB Özel Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör tarafından Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği’nin (ASIS) iş birliği protokolü imzalandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-647   100-101   CQE_Exam   CSSLP