Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Oyunları > Uzun eşek oyunu

Uzun eşek oyunu

cocukgelisimi.org.. bebekle nasıl oynanır, bebeklerin gelişimi için nasıl oyun oynanır, bebeklerle nasıl oyun oynanır, uzun eşek, uzun eşek nasıl oynanır, uzun eşek oyna, uzun eşek oyunları, uzun eşek oyunları oyna, uzun eşek oyunu, uzun eşek oyunu oyna, uzun eşşek nasıl oynanır, uzun eşşek oyunu, uzun eşşek oyunu oyna, Uzun eşek oyunu, uzun eşek, uzun eşek oyna, uzun eşek oyunu oyna, uzun eşek nasıl oynanır….


Kaç kişiyle oynanır: Bir yastık ve en az 4 oyuncu


Malzemeler: Bulunabilirse “yastık”ın karnına koyulabilecek yastık


Nasıl oynanır: Biraz tehlikeli olmasına karşın ülkemizde nesillerdir en popüler oyunlardan biridir. Erkek çocukların rağbet ettiği bir oyundur ve açık havada grup şeklinde oynanır.
Oyuncular iki gruba ayrıldıktan sonra hangi grubun yatacağına hangi grubun atlayacağına karar verilir. Yatacak takım yastığın önüne dizilir. İlk baştaki oyuncu eğilerek kafasını yastığa dayar ve arkasındakiler de bir öncekinin bacaklarından tutarak eğilir. Atlayanlar atlarken “uzun eşşek gaba gaba döşşek” diye bağırırlar ve eşeğin üzerine bindikten sonra sürtünemez ayaklarını dolayamazlar. Eşek çökerse atlayan grup tekrar atlar atlayanlardan biri yere değerse yatan grup atlama hakkı kazanır. Eğer tüm grup elemanları başarılı bir şekilde eşeğe binerse atlayanların en önündeki kişi “tek mi çift mi” deyip parmaklarıyla 1 veya 2 gösterir ve eşeğin en arkadaki oyuncusu tahmin eder. Bilirse atlama hakkı el değiştirir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir