Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beslenmesi > Yaz aylarında bebek beslenmesi

Yaz aylarında bebek beslenmesi

Yaz aylarında bebek beslenmesi ile bilmek istedikleriniz cocukgelisimi.org ‘ta.. Yaz aylarına girilmesiyle birlikte sıcaklar başladı. Peki bebeklerin beslenmesi nasıl olacak. Bu yazıda konuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

İLK ONCE ANNE SUTU
Bebeğiniz 6 aylıktan küçükse ona verebileceğiniz en ideal besin; sütünüzdür. Anne sütü bebeğiniz için en uygun kıvamda ve besin değerlerine sahip olarak istediğiniz an hazırdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik reaksiyonlar çok az görülmektedir. İçerdiği bazı maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur, hastalıklara karşı direncini artırır. Bileşimindeki uygun protein, yağ, karbonhidrat ve mineraller ile enzimler, bebek için gerekli olan besini en iyi şekilde sağlar. Ayrıca anne sütü i-çerdiği proteinle bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir.
Anne sütü hijyeniktir. ” El değmeden” her an, her yerde tüketime hazırdır. Diğer besinler gibi, ” dışarıda durunca bozulur mu ?” endişesi yaşamadan bebeğinize gönül rahatlığıyla verirsiniz.

BEBEĞİNİZ ALTı AYLIKTAN BÜYÜKSE
Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için ilk 4-6 ay anne sütü yeterliyken, bu aylardan sonra büyüyen ve gelişen organizmalan için ek gıdalara ihtiyaç duyarlar. Yaz aylarında bebeğiniz için tercih edeceğiniz besinler fazla yağlı, ağır olmayan, enerji ihtiyaçlarını karşılayacak gıdalar olmalıdır. Bebek beslenmesinde ilk verilen katı gıdaların başında elma, şeftali suyu gibi meyve sulan ve muhallebiler gelir. Bunları yoğurt, sebze çorbaları, muz elma, şeftali, armut, kayısı, üzüm püreleri izler. 6 aydan sonra yumurta şansı, et, balık, karaciğer bebeğe azar azar verilmeye başlanabilir.

Bebeklere katı gıda verirken
dikkat edilecek en temel noktalar bebeğin yeni tatlara uyum göstermesi sırasında ona yardımcı olmaktır. Onun hassas sindirim sistemini zorlamayacak az yağlı, az tuzlu ve baharatsız hazırlanmış sebze çorbalan öğle yemekleri için idealdir. Allerjik reaksiyona karşı azar azar, denetleyerek ve zaman içinde artırarak yumurta, domates, çikolata gibi gıdalan vermek daha uygundur. Özellikle çikolatayı yaz aylannda çok fazla vermemek daha iyidir.

TEMİZLİK VE SAĞLIK KURALLARINA DİKKAT EDİN
Yaz aylarında çocuklarda ve bebeklerde problemlerinin başında ishal ve bağırsak enfeksiyonları geliyor. Bu hastalıkların en büyük nedeni temizlik kurallanna uyulmaması ve besinlerin uygun koşullarda saklanmaması. Bebeğiniz için yemek hazırlamadan önce ellerinizi yıkayın. Hatta bebeğinizle oynarken, uyuturken de ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Eğer biberonla besleme yapıyorsanız, biberonun iyice temizlenmiş olduğundan emin olun. Yaz aylannda açıkta bırakılan biberon mamalan çabuk bozulur ve biberonun içinde kalan az bir miktar veya iyi yıkanmayan biberonda kalan kalıntı, bebeğiniz için risk oluşturabilir. Yine bebeğinizin mamalannı buzdolabında kısa süreli saklayın. Kaşık mama veriyorsanız da aynı uygulamalar söz konusu. Kullandığınız meyvelerin, sebzelerin, taze ve yıkanmış olması gerekir. Gıdayı hazırladıktan sonra hemen çocuğunuza bekletmeden verin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir