Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuklarda Zeka Gelişimi > Zeki Bir Bebek Nasıl Yetiştirilir?

Zeki Bir Bebek Nasıl Yetiştirilir?

Zeki Bir Bebek  Nasıl Yetiştirilir?  sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta.zeki bebek, zeki bebek nasıl olur, zekası yüksek çocuklar

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi pediatri ve geriatri Yard. Profesörü aynı zamanda adı geçen üniversitenin Çocukluk Araştırma Merkezi Erken Çocukluk Bölüm başkanı Cristopher P.Lukas, bebeklerin 0-5 yaş dönemi içinde yaşadıklarının yalnız o dönem içinde ki gelişmelerine değil aynı zamanda bebeğin yetişkinlikte nasıl öğreneceğini hayat boyu beyninin nasıl çalışacağını etkilediğini söylüyor.

Uzmanlar bebek gelişiminin halen belli ölçüde esrarengiz bir yönü olduğunun altını çizseler de bebeğinizi hayata daha etkin biçimde hazırlamada ebeveynlik içgüdülerinize güvenmenizin çok önemli bir rol oynadığını belirtiyorlar.

Zeki bebekler için bebek eğitiminin başrol oyuncusu siz olmalısınız!

Elektronik dünyada teknoloji hızla gelişirken bu teknolojiyi kullanan birçok ebeveyn de bebeklerinin ileri teknoloji ürünleri ile eğitildiklerinde daha zeki olabileceğini sandılarsa da gerçek bundan farklı olarak ortaya çıkmıştır.

Yapılan klinik araştırmalar örneğin zeki bebek yetiştirme konusunda iddialı “Baby Einstein” tipi videolarla gün boyu akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayar başına oturtulan bebeklerin bırakın daha zeki olmayı konuşma gelişimi konusunda geri kalabileceklerini bile ortaya çıkarmıştır. Öte yandan uzmanlar bu yaşanan sorunların videoların kendi içeriğinden kaynaklı olmadığını ama videoların hiçbir suretle birebir ebeveyn bebek iletişiminin yerine ikame edilemeyeceğini ancak ve ancak bu iletişime destek olarak kullanılabileceğinin altını çizmektedirler.

Doğumdan İtibaren Parlak kitabının yazarı ünlü Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Jill Stamm bu konuda ebeveynlere “Sizin ancak bebeğinizle birebir mutlu ve sevgi dolu iletişim içinde kullanacağınız materyaller bebek eğitimine katkı sağlar. Aynı materyalleri bebeğinizle baş başa bırakmanız durumunda ise bir bebek eğitiminden söz etmemiz mümkün değildir” demektedir. Yine bir başka bebek gelişim uzmanı K. O’Donnel bebeklerin binlerce yıl öncesinde olduğu gibi antropolojik olarak hala hayatlarının merkezinde ebeveynlerinin olduğunu unutmamız gerektiğini ve bebek eğitiminde güvenilir materyalleri ebeveyn ilgi ve sevgisinin yerine ikame edici değil tamamlayıcı olarak kullandığımız sürece gayet yararlı olduğunu belirtiyor.

K. O’Donnel bebek için keyif veren duygusal içerikli ve interaktif deneyimlerin eğitim için paha biçilmez deneyimler olduğunu ilave ediyor. Uzman bu tip deneyimlerin bebek hafızası için adeta yapıştırıcı etkisinde olduğunu ve daha sonra kullanılabilecek şekilde hafızaya kaydedilebildiğini söylüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir